Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

lider w branży
profili ocynkowanych

Czy można spawać profile i inne wyroby ze stali ocynkowanej?


Jak spawać ocynk i wyroby ze stali ocynkowanej

Stal ocynkowana powstaje na skutek napylenia zwykłej stali czarnej warstwą ocynku. Taki zabieg przeprowadzany jest w celu zabezpieczenia elementów stalowych przed korozją. Jest to skuteczne rozwiązanie jednak problem pojawia się w momencie spawania elementów ocynkowanych. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich zasad BHP można spawać stal ocynkowaną. Trzeba jednak wiedzieć z czym to się wiąże, jeśli nie zastosujemy się do odpowiednich zasad. Temperatura topnienia cynku wynosi 419,5 stopni Celsjusza. Po jej przekroczeniu ocynk się topi i pojawia się tlenek cynku. Jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia. Zatrucie się tlenkiem cynku prowadzi to tzw. Gorączki cynkowej, nazywanej też gorączką odlewników lub gorączką metalowców.

Jakie są objawy gorączki cynkowej i jak sobie z nią radzić?

Pierwsze objawy gorączki cynkowej mogą pojawić się nawet po kilku godzinach od zatrucia. Jednym z pierwszych objawów jest nagły wzrost temperatury, nawet do 40o Celsjusza. Oprócz tego pojawić się może kaszel, krótki oddech, nudności, duszność oraz bóle mięśni i głowy. Z reguły gorączka trwa kilka godzin.

Ważne jest aby jak najszybciej reagować na objawy. Najlepszym i wskazanym rozwiązaniem jest zawiezienie osoby zatrutej do szpitala. Należy poinformować lekarza, że może być to zatrucie tlenkiem cynku.

Zdecydowanie nie polecamy leczenia gorączki cynkowej domowymi sposobami, ponieważ jest to zbyt poważne zatrucie, które może się bardzo źle skończyć.

Przygotowanie stanowiska do spawania ocynku

Podczas spawania ocynku oraz innych wyrobów należy pamiętać żeby pomieszczenie, w którym pracujemy było odpowiednio wentylowane. Nigdy nie wolno spawać w zbyt ciasnym oraz szczelnym pomieszczeniu, ponieważ opary i pyły towarzyszące spawaniu mogą doprowadzić nas nawet do utraty przytomności.

Przed spawaniem elementów ze stali ocynkowanej warto doinwestować nasze stanowisko w specjalistyczną maskę z filtrem oraz wysokiej jakości ubranie. Jest to dosyć duży wydatek, jednak należy pamiętać, że zdrowie jest priorytetem.

Zamiast samemu spawać elementy ocynkowane, zleć to specjaliście.

Jeżeli nigdy nie spawaliśmy konstrukcji ocynkowanych to lepiej zlecić to specjaliście. Zazwyczaj taka osoba ma większą wprawę w łączeniu takich elementów. Jej stanowisko pracy oraz sprzęt pozwala bez większego ryzyka spawać ocynk.

Witryna stworzona na platformie