Budowa paneli fotowoltaicznych krok po kroku.
Wiemy już czym jest ogniwo fotowoltaiczne. Kolejnym pojęciem, które powinniśmy znać jest moduł fotowoltaiczny. To nic innego jak połączone ze sobą równolegle lub szeregowo ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie zwiększyć moc wyjściową. Moduły fotowoltaiczne najczęściej umieszczane są w ramie wykonanej z aluminium. Uszczelnione hermetycznie szyby są ochroną dla kruchych ogniw. Dodatkowo umieszcza się je między foliami EVA i PET. Ogniwa możemy układać heksagonalnie lub równolegle, natomiast przewody przyłączeniowe zostają skierowane na zewnątrz.
I wreszcie dotarliśmy do panelu fotowoltaicznego. Otóż panel fotowoltaiczny to wiele, połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych. Można je umieścić na dwa sposoby: szeregowo – jeśli chcemy uzyskać większe napięcie , równolegle – aby zwiększyć prąd wyjściowy.
Tajemnicze perowskity, czyli rewolucja na rynku fotowoltaicznym.
W ostatnich latach na rynek fotowoltaiczny wszedł tajemniczy materiał o nazwie perowskity. To minerał, który zbudowany jest z tytanu (IV) wapnia. Występuje on w naturalnym środowisku, a odkryto go w 1838 roku w górach Ural.
Perowskity mają zdolność pochłaniania fal światła słonecznego o długości od 300 do 800 nm. Sposób w jaki to robią pozwala na produkcję przez nie energii elektrycznej.
Charakterystyka i zastosowanie perowskitów.
Głównymi cechami tego materiału jest lekkość, przezroczystość oraz wysoka elastyczność. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów zbudowano kilka lat temu. Można było wtedy zauważyć ich stosunkowo dużą wydajność(nawet do 20 %), pomimo niewielkich rozmiarów. Niestety zbudowanie ogniw z perowskitów zajmowało bardzo dużo czasu oraz było bardzo drogie.
W 2016 roku zbudowano pierwszą ładowarkę na bazie ogniw perowskitowskich. Wyglądała ona jak kawałek elastycznej foli, w której umieszczono kabelki. Pomysłów na zastosowanie ogniw z perowskitów jest wiele. Mają one pojawić się na elewacjach i dachach budynków, a nawet na ubraniach. Głównym celem jest możliwość umieszczania takich ogniw w formie folii w dowolnych miejscach.
Czy panele fotowoltaiczne to dobry wybór?
W ostatnich latach poczyniliśmy duży postęp pod względem dbania o naszą planetę. Panele fotowoltaiczne są tego najlepszym przykładem. Obecnie nie tylko duże firmy, ale również osoby prywatne decydują się na montaż profili fotowoltaicznych na swoich domach.
Oczywiście oprócz dobra planety, decydującym czynnikiem jest stosunkowo szybki zwrot inwestycji oraz oszczędność pieniędzy. W Polsce bez problemu znajdziemy firmy montażowe, które montują panele na dachach oraz budują całe farmy fotowoltaiczne.
Panele słoneczne – opłacalność inwestycji.
Największą wątpliwością przed montażem paneli fotowoltaicznych jest opłacalność całej inwestycji. W sieci istnieje wiele kalkulatorów fotowoltaicznych, które pozwalają obliczyć roczny koszt energii elektrycznej. Obliczycie tam również przybliżony koszt montażu fotowoltaiki w Waszych przedsiębiorstwach oraz na prywatnych działkach.
Dostępnych jest kilka rodzajów kalkulatorów. Koszt instalacji fotowoltaicznej możemy obliczyć na podstawie rachunków za prąd, ilości mieszkańców i województwa, w którym ma zostać zamontowana instalacja.